در حال بارگذاری ...
 • انجام 94 هکتار بذرکاری توسط دهیاران روستاهای جنگل نشین کامیاران

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران گفت: یکی از اقدامات شاخص منابع طبیعی شهرستان کامیاران در سال گذشته که برای اولین بار در کشور اتفاق افتاد عملیات بذرکاری و نهالکاری در 94 هکتار توسط دهیاران روستاهای جنگل نشین کامیاران بود.

  به گزارش خبرنگار ما، منابع طبیعی بستر اصلی توسعه پایدار است، لذا حفاظت و بهره برداری منطقی و علمی می تواند زمینه لازم را برای پیشرفت و آبادانی کشورها فراهم نماید. در این میان اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری، توسعه و غنی سازی جنگل و مرتع از مهمترین اقدامات در راستای ذخیره آب، حفاظت خاک، جلوگیری از فرسایش و افزایش پوشش گیاهی محسوب شده و از پایه های مهم در تحقق اهداف منابع طبیعی است.

  پایین بودن سطح سرانه کشور از جنگل نسبت به میانگین جهانی، افزایش حجم خاک های فرسایش یافته، افت چشمگیر سطح ایستایی و استاتیکی آب های زیرزمینی و هزاران مشکل و معضل زیست محیطی دیگر هم هشدارهای بسیار بزرگی است که سرزمین عزیزمان بدین گونه ما را پیام می دهد تا تدبیری اندیشیده شود و عزم و جهاد ملی و یک نهضت مقدس، نهضت سبز گسترانیدن بر آب و خاک کشور و مهار تخریب ها و حریق ها و فرسایش ها تا ایرانی مترقی قد علم کند.

  تأمین نیازهای معیشتی جمعیت آینده جهان باید به حفاظت از خاک و پوشش گیاهی و جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای اهتمام ورزند، برای این کار باید در برنامه ریزی های عمرانی، پروژه های بزرگی در زمینه جلوگیری از فرسایش، حفاظت خاک و توسعه منابع آبی در نظر گرفت.

   به منظور تشریح اقدامات انجام شده سال 98 اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان کامیاران و همچنین بررسی برنامه های پیش بینی شده برای سال 99 با وریا رحیمی رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران داشت که در ادامه می آید.

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران اظهار کرد: شهرستان کامیاران در استان کردستان با وسعت 205 هزار هکتار و داشتن 167 روستا و دو بخش در 60 کیلومتری مرکز استان واقع شده است، از وسعت این شهرستان 35 هزار هکتار جنگل و 114 هزار هکتار مرتع است.

  وی گفت: مهمترین اولویت کاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران در سال 99 انجام مطالعات آبخیزداری و آبخوانداری در حوزه آبخیز رودخانه سیروان، زیر حوزه گازرخانی و زیر حوزه موچش از محل اعتبارات استانی، ساماندهی، تجهیز و اکیب بندی و ارتباط مستمر با همیاران طبیعت و دوستداران طبیعت به منظور استفاده از ظرفیت های موجود با هدف مقابله با تخریب و تصرف های احتمالی و حریق و آتش سوزی است.

  وی اضافه کرد: کاداستر اراضی ملی و جنگلی جزو اولویت کاری اداره منابع طبیعی این شهرستان است که امسال حتما باید انجام شود به صورتی که سعی می کنیم تمام پلاک های جنگلی در سال 99 دارای سند تک برگ به نام سازمان جنگل ها و مراتع به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران ثبت شود.

  مراقبت و نگهداری از جنگل کاری های سنوات قبل

  وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سنوات قبل و بویژه در سال 98 حدود 700 هکتار جنگل کاری در سطح جنگل های شهرستان کامیاران انجام دادیم یکی از اولویت های ما در سال جاری مراقبت و نگهداری از جنگل کاری های سنوات قبل از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و بوم سازگان زاگرس است.

  رفع تداخلات اراضی ملی و مستثنیات اشخاص

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران افزود: رفع تداخلات اراضی ملی و مستثنیات اشخاص جزو اولویت های بعدی اداره منابع طبیعی کامیاران است در واقع باید در راستای اجرای قانون ماده 54 رفع موانع تولید مرز مشخصی بین اراضی ملی و مستثنیات اشخاص مشخص کنیم و زمین هایی که در طول سالیان متمادی جزو اراضی ملی قلمداد می شدند ولی جزو مستثنیات اشخاص است را تفکیک و حق را به بهره برداران برسانیم و اراضی ملی شده ای که تحت تصرف اشخاص است را رفع تصرف کنیم.

  بازسازی معادن متروکه توسط خود بهره برداران معدنی

  رحیمی افزود: یکی دیگر از اولویت های مهم شهرستان کامیاران بازسازی معادن متروکه است، همانطور که می دانیم شهرستان کامیاران 105 معدن دارد که در طول سنوات بعد از انقلاب به بهره برداران معدنی واگذار شده اما بعد از اینکه مواد معدنی در این معادن تمام شده این معادن رها شده و در حال حاضر بصورت متروکه درآمده اند.

  وی خاطرنشان کرد: برنامه ما در این بخش بازسازی معادن متروکه توسط خود بهره برداران معدنی است چرا که اعتبارات استانی کفاف نمی دهد که این حجم از معادن را با اعتبار دولتی بازسازی کنیم.

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران گفت: در سال گذشته سه مورد از این معادن که جزو معادن متروکه بودند توسط خود بهره برداران معدنی بازسازی شدند که در غرب ایران این مسئله بی سابقه بود.

  رحیمی تصریح کرد: اخذ سند اراضی ملی جزو اولویت های بعدی ما در سال 99 است که بتوانیم برای اراضی که رفع تداخلات اراضی ملی آنها انجام شده همزمان سند تک برگ بگیریم.

  پایش 22 معدن فعال و 23 کارخانه ماسه شویی در شهرستان کامیاران

  وی گفت: یکی از اقدامات شاخص انجام شده در سال 98 پایش تمام معادن شهرستان بود در واقع در حال حاضر 22 معدن فعال در شهرستان کامیاران وجود دارد که عموما ماسه کوهی و سنگ لاشه و پلی متال تولید می کنند که سال گذشته در قالب گشت مشترک یگان حفاظت و واحد معدن از 22 معدن فعال بازدید و اقدام به نقشه برداری محدوده های در تصرف و مقایسه با سینه کارهای واگذار شده کردیم.

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران اذعان کرد: سال گذشته همچنین در قالب گشت مشترک با مدیریت جهاد کشاورزی، امور آب منطقه ای و سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به بررسی و پایش 23 مورد تاسیسات و کارخانجات ماسه شویی کردیم و وضعیت تصرفاتشان مورد بررسی قرار گرفت.

  وی اذعان داشت: در حال حاضر تعداد 3 پرونده معدن به دلیل تخریب و تصرف اراضی ملی و برداشت مازاد و تخطی از سینه کارهای واگذار شده و 2 مورد محل تاسیسات که تصرف مازاد در عرصه داشتند در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.

  وی گفت: در راستای اجرای عملیات مختلف آبخوانداری و آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و بوم سازگان زاگرس در سطح زیرحوزه قره ویس و خامسان 3 هزار مترمکعب سازه گاییونی و ملاتی و 50 هکتار عملیات بانکت بندی اجرا شد.

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران ادامه داد: با توجه به بازدیدهای مختلف که در زمان پیک بارندگی انجام دادیم اثربخشی این سدها برای ما ثابت شده چرا که اگر قبلا در صورت بارش های شدید سیلاب های مهلک ایجاد می شد در اثر اجرای این سازه ها جلوی این سیلاب ها گرفته و از آسیب به مزارع و محل سکونت مردم جلوگیری می شود.

  وی اظهار کرد: امیدواریم که بتوانیم در سال آینده با مطالعاتی که انجام می شود در زیر حوزه موچش و گازرخانی حدود 20 هزار هکتار مطالعه تحویل ما داده شود که بتوانیم اعتبارات ملی برایش جذب کنیم.

  اجرای 614 هکتار عملیات جنگل کاری و غرس نهال در حوزه آبخیز رودخانه سیروان

  رحیمی افزود: با توجه به قرارگیری قسمت اعظم شهرستان کامیاران در زون جنگلی زاگرس و نیاز به توسعه و غنی سازی این جنگل ها موفق به اجرای 614 هکتار عملیات جنگل کاری و غرس نهال در حوزه آبخیز رودخانه سیروان در حاشیه سد گاوشان و پیگیری احاله مدیریت به بهره برداران محلی در دست اقدام است.

  800 هکتار عملیات بذرکاری به وسیله گونه های بومی منطقه

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران عنوان کرد: یکی از آفات و مشکلات جنگل های زاگرس شمالی عدم وجود تجدید حیات طبیعی و پیش روی این جنگل ها به سمت جنگل های شاخه زاد است در واقع چون پایه های مادری در این منطقه کم شده اقدام به شناسایی پایه های مادری و جمع آوری بذرهای مناسب از آنها کردیم.

  رحیمی افزود: با حداقل اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی و بوم سازگان زاگرس 800 هکتار عملیات بذرکاری به وسیله گونه های بومی منطقه در حوزه آبخیر سد گاوشان و همچنین  1500 هکتار عملیات غنی سازی جنگل با بذر در زیرحوزه سد کرخه و همچنین در مساحت 33 هکتار از ذخیره گاه جنگلی تنگی ور به وسیله گونه ون غنی سازی با نهال انجام شد.

  وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در 2 هزار  هکتار از مراتع شهرستان عملیات مختلف اصلاح مراتع انجام شده که اهم این فعالیت ها شامل عملیات کپه کاری، بذرپاشی و قرق مراتع است.

  مدیریت پراکنش دام با نصب 33 آبشخور فلزی در سطح چشمه ها

  وی خاطرنشان کرد: در راستای تعادل دام و مرتع از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 33 آبشخور فلزی در سطح چشمه هایی که در اراضی ملی واقع هستند نصب کردیم در واقع با این کار پراکنش دام ها در مراتع مدیریت می شود چرا که ما تعداد محدودی چشمه در مراتع داریم که حجم وسیعی از دام ها فقط به مراتع موجود در این مسیر این چشمه ها مراجعه می کنند.

  وی تصریح کرد: مراجعه همزمان تعداد زیادی دام از این چشمه ها باعث افزایش چندین برابری فشار چرای دام در اطراف این چشمه ها می شود و آسیب های جبران ناپذیری به مراتع منطقه وارد می کند.

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران اذعان کرد: در این راستا چشمه ها را شناسایی و این آبشخوارها را در محل این چشمه ها با پراکنش مناسب نصب کردیم که بتوانیم مدیریت صحیح در تعادل چرای دام در مرتع داشته باشیم.

  کسب رتبه دوم استان در بحث رفع تداخلات اراضی ملی

  رحیمی گفت: در بخش امور زمین در اراضی ملی 22 پلاک اجرای مقررات ماده 54 قانون رفع موانع تولید، رفع تداخلات و برای 18 پلاک سند تک برگ به نام دولت جمهوری اسلامی سند تک برگ صادر شده است رتبه دوم را در استان کسب کردیم.

  عملیات بذرکاری و نهالکاری در 94 هکتار توسط دهیاران روستاهای جنگل نشین کامیاران

  وی گفت: یکی دیگر از اقدامات شاخص شهرستان کامیاران در سال گذشته که برای اولین بار در کشور اتفاق افتاد عملیات بذرکاری و نهالکاری در 94 هکتار توسط دهیاران روستاهای جنگل نشین کامیاران بود که بدون اینکه ریالی از اعتبارات دولتی صرف شود دهیاران در روستاهای جنگل نشین اقدام به عملیات بذرکاری و نهال کاری کردند و خودشان هم مراقبت و نگهداری از آن را بر عهده گرفته اند.

  جذب 500 همیار طبیعت در کامیاران

  وی ادامه داد: تعامل سازنده ای با جوامع محلی داریم و سال گذشته 500 نفر همیار طبیعت جذب بدنه اداره منابع طبیعی کامیاران شدند و در این راستا استفاده از ظرفیت همیاران طبیعت برای مقابله با تخریب و تصرف و حریق اراضی ملی را در اولویت کاری خود قرار دادیم.

  وی با بیان اینکه معتقدیم منابع طبیعی با مردم و برای مردم است یعنی برای حفظ مراتع و جنگل ها با مردم مشارکت می کنیم، گفت: یکی دیگر از اقدامات ما انعقاد تفاهم نامه های همکاری متعدد با آموزش و پرورش، سپاه پاسداران، اداره دامپزشکی، امور آب منطقه ای و جهاد کشاورزی است که امیدواریم با بهره گیری از این تفاهم نامه ها بتوانیم از ظرفیت سایر ارگان ها و سازمان های لشکری و کشوری برای حفظ منابع طبیعی استفاده کنیم.

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران اذعان داشت: در همین راستا سال گذشته بدون استثنا هر هفته در دو مدرسه شهرستان کامیاران دوره های آموزشی برای دانش آموزان و معلمان با عنوان زنگ طبیعت برگزار و در این دوره ها در مورد اهمیت منابع طبیعی و ترویج منابع طبیعی آموزش های لازم را دادیم.

  رحیمی گفت: همچنین دوره های آموزشی برای بیش از 958 نفر از بهره برداران محلی در روستاهای مختلف حوزه سد کرخه و حوزه سد گاوشان برگزار کردیم و از طرف سازمان جهاد کشاورزی گواهی نامه شرکت در دوره صادر کنیم.

  وی با بیان اینکه معتقدیم منابع طبیعی با مردم و برای مردم است یعنی برای حفظ مراتع و جنگل ها با مردم مشارکت می کنیم، گفت: یکی دیگر از اقدامات ما انعقاد تفاهم نامه های همکاری متعدد با آموزش و پرورش، سپاه پاسداران، اداره دامپزشکی، امور آب منطقه ای و جهاد کشاورزی است که امیدواریم با بهره گیری از این تفاهم نامه ها بتوانیم از ظرفیت سایر ارگان ها و سازمان های لشکری و کشوری برای حفظ منابع طبیعی استفاده کنیم.

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران اذعان داشت: در همین راستا سال گذشته بدون استثنا هر هفته در دو مدرسه شهرستان کامیاران دوره های آموزشی برای دانش آموزان و معلمان با عنوان زنگ طبیعت برگزار و در این دوره ها در مورد اهمیت منابع طبیعی و ترویج منابع طبیعی آموزش های لازم را دادیم.

  رحیمی گفت: همچنین دوره های آموزشی برای بیش از 958 نفر از بهره برداران محلی در روستاهای مختلف حوزه سد کرخه و حوزه سد گاوشان برگزار کردیم و از طرف سازمان جهاد کشاورزی گواهی نامه شرکت در دوره صادر کنیم.

  رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کامیاران اظهار کرد: یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان کامیاران با فعال کردن گشت های شبانه روزی در سطح شهرستان برای مقابله با تخریب و تصرف اراضی ملی، جلوگیری از ورود دام های مهاجر و غیر قانونی، مهار حریق، جلوگیری از قطع درختان جنگلی و بستر رودخانه ها، توقف خودروهای حامل چوب آلات غیرمجاز و زغال برای حفاظت از اراضی ملی تلاش می کند یعنی بدون یک روز وقفه گشت های مستمر و 24 ساعته داشتیم.

  وی ادامه داد: تعداد حریق های که در سال گذشته  در مراتع و جنگل های کامیاران اتفاق افتاد  نسبت به سال های گذشته افزایش پیدا کرده است اما مساحت این حریق ها نسبت به گذشته کاهش داشته است چرا که با اعزام به موقع نیروها از پیشروی آتش سوزی جلوگیری کردیم.

  پایش جنگل های زاگرس و شناسایی مناطق آلوده به آفت

  وی افزود: سال گذشته در قالب پروژه گیاه پزشکی از محل صندوق توسعه ملی و بوم سازگان زاگرس حدود 35 هزار هکتار از جنگل های زاگرس را پیمایش و مناطق آلوده به آفت و بیماری را شناسایی کردیم لذا در سال جاری برنامه داریم که در سطح 100 هکتار از مناطق آلوده با آفت و بیماری مبارزه کنیم در واقع هم مبارزه مکانیکی و هم مبارزه شیمیایی و محلول پاشی.