در حال بارگذاری ...
 • 13 درصد خانه های روستایی ساوه مقاوم هستند

  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساوه گفت: 13 درصد خانه های روستایی ساوه به لحاظ سازه ای و مصالح بکار رفته مقاوم هستند.

  اسماعیل کریمی در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: رسیدگی به محرومین و مستضعفین، توسعه عدالت اجتماعی، بسترسازی برای سازندگی کشور از جمله نکات اساسی است که گستره این ماموریت از جانب امام خمینی (ره) بر عهده بنیاد مسکن گذاشته شد.
  وی افزود: عمده فعالیت های این نهاد، تهیه و اجرای طرح هادی روستایی، صدور اسناد مالکیت املاک روستایی، طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی، طرح ساماندهی کالبدی سکونتگاه های روستایی، تملک و واگذاری زمین های روستایی، خدمات فنی صدور پروانه ساختمان روستایی، طرح تعیین محدوده روستا و طرح بهسازی روستاهای نمونه است.
  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساوه با اشاره به تخریب واحدهای مسکونی روستایی به دلیل وقوع سیلاب در بهار امسال اظهار کرد: اغلب این واحدها در مناطق آوه، نوبران و غرق آباد بوده است که  در این راستا 423 نفر پرونده به بانک معرفی و قرارداد پرداخت تسهیلات با آنها منعقد شده است.
  کریمی با اشاره به این که سهمیه این شهرستان برای بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده بر اثر سیلاب بهاره در مجموع 423  واحد بود، بیان کرد: از این میزان 240 نفر در مرحله فنداسیون و مابقی در مرحله شروع عملیات اجرایی است که پس از بهبود وضعیت هوا نسبت به آن اقدام خواهد شد.
  وی خاطرنشان کرد: به این افراد 400 میلیون ریال تسهیلات بانکی وام با بازپرداخت 15 ساله با سود 5 ساله، 150 میلیون ریال تسهیلات معیشتی و 150 تسهیلات میلیون ریال نیز بصورت بلاعوض و نیز 160 کیسه سیمان رایگان و صدور پروانه ساختمان رایگان اختصاص خواهد یافت.

  اجرای 100 درصد طرح هادی روستایی
  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساوه با اشاره به این که اجرای طرح هادی در روستاها، گامی مهم برای توسعه، عمران و آبادانی روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان است، گفت: با اجرای این طرح، سیمای روستا تغییر می یابد که این نیز به نوبه خود سبب رضایت عمومی مردم می شود.
  کریمی افزود: در روستاهای بالای 20 خانوار بخش مرکزی و نوبران به غیر از روستای یکه باغی سفلی بخش مرکزی (اعتبار برای آن تخصیص یافته و طرح مذکور بزودی آغاز خواهد شد) این شهرستان تهیه طرح هادی به 100 درصد رسیده است.
  وی اظهار کرد: مصمم هستیم روستاهای زیر 20 خانواری که درخواست ساخت و ساز در آنها زیاد است مانند روستاهای ارجرود و امامزاده خورق نسبت به آنها تعیین محدوده انجام و مشکلات حل شود که پیشنهاد آن در کمیته برنامه ریزی شهرستان برای تامین اعتبار داده شده است.
   ایجاد تسهیلات لازم برای بهبود مسکن روستاییان 
  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساوه بیان کرد: همچنین در راستای اجرای طرح هادی، پروژه زیرسازی روستاهای آغچه قلعه، دربند، میچک، بند نقی، آق کهریز و فستق انجام و عملیات اجرایی جدول گذاری و محوطه بندی به پایان رسیده است.
  کریمی گفت: همچنین زیر سازی و آسفالت روستاهای سقانلیق و خلیفه کندی انجام و روستای یاتان، نورعلی بیک و باغ شیخ نیز در مرحله انجام است که اعتبار آن از محل اعتبارات داخلی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تامین و پیمانکاران مشخص شده است که پس از بهبود وضعیت آب و هوا نسبت به اجرایی پروژه اقدام خواهد شد.
  وی حفظ ساختار سنتی روستاها در ابعاد گوناکون فرهنگی و اجتماعی و استفاده از منابع و مصالح بومی، تامین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی و رفاهی، هدایت وضعیت فیزیکی روستا، ایجاد تسهیلات لازم برای بهبود مسکن روستاییان و خدمات محیط زیستی و عمومی را از اهداف اصلی طرح هادی روستایی برشمرد.

  طرح ساخت واحد مسکونی محرومان و خانواده های کم درآمد 
  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساوه با اشاره به طرح ساخت واحد مسکونی محرومان و خانواده های کم درآمد اظهار کرد: به روستائیان دارای چهار نفر عضو خانواده که دو نفر از آنها دارای دو معلول باشند زمین بصورت رایگان اختصاص می یابد که امسال یک مورد در روستای نورعلی بیک ساوه قرارداد تنظیم و به بانک برای دریافت زمین صورت گرفته که زمین مورد نظر گچ ریزی و تحویل شده و مابقی مراحل نیز با تعیین پیمانکار نسبت به عملیات اجرائی اقدام خواهد شد.
  وی بیان کرد: به 8 نفر نیز که از طرح ویژه تسهیلات این بنیاد بهره مند شده اند مبلغ 60 میلیون تومان تسهیلات بانکی بلاعوض اعطا شده است.

  13 درصد خانه های روستایی ساوه مقاوم هستند 
  کریمی با اشاره به این که تنها 13 درصد خانه های روستایی این شهرستان به لحاظ سازه ای و مصالح بکار رفته مقاوم هستند، گفت: بیشتر خانه های روستایی این شهرستان به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز غیر مقاوم هستند.

  وی ادامه داد: اغلب این واحدهای مسکونی بصورت خشت و گلی است که از قدیم الایام احداث و تاکنون بازسازی نشده اند و بر همین اساس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی خود را مبنی بر ارائه تسهیلات بهسازی بدون محدودیت سهمیه نسبت به هر روستا اعلام می دارد