در حال بارگذاری ...
 • زوجین نابارور روستایی استان اردبیل حمایت مالی می شوند

  رییس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: بر اساس قرارداد همکاری جهاد دانشگاهی با دانشگاه علوم پزشکی و بیمه برکت ، زوجین نابارور روستایی در این استان زیرپوشش طرح های حمایتی قرار می گیرند.

  مهران اوچی اردبیلی در نشستی با مدیرعامل شرکت بن یاخته های رویان در مشگین شهر اظهار داشت: در سه سال گذشته هزار و ۷۴۸ نفر از طرح حمایت مالی از زوجین نابارور مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی اردبیل بهره مند شده اند.

  وی افزود: طبق تفاهم نامه همکاری جهاد دانشگاهی استان اردبیل با اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) زوجین معرفی شده از سوی جهاد دانشگاهی می توانند از تسهیلات کم بهره استفاده کنند.

  وی از استقرار نمایندگان بانک خون بند ناف رویان در بیمارستان های آرتا و قائم اردبیل برای آگاه سازی و اطلاع رسانی به زوجین جهت ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان خود در بانک خون بند ناف کشور خبر داد.

  او ادامه داد: در حال حاضر متولی ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف در استان اردبیل، جهاد دانشگاهی است که توانسته حدود یک هزار نمونه خون را مطابق استانداردهای موجود در بانک خون خصوصی جمع آوری و ذخیره سازی کند.

  مدیرعامل شرکت بن یاخته های رویان نیز در این نشست گفت: سالانه بیش از ۲۰ هزار نمونه در بانک سلول های بنیادی خون بند ناف ذخیره سازی می شود که این روند رو به رشد است.

  مرتضی ضرابی افزود: ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف نوزادان در ایران از سال ۱۳۸۴ آغاز شده و در حال حاضر بزرگترین بانک نگهداری سلول های بنیادی خون بند ناف در خاورمیانه است.

  وی اظهارداشت: با فعالیت ۳۱ نمایندگی در کشور و ۲ دفتر نمایندگی در کشورهای عراق و عمان تاکنون ۱۲۸ هزار نمونه خون بند ناف در بانک خصوصی و پنج هزار نمونه در بانک عمومی بانک خون بند ناف رویان ذخیره شده است.

  وی تصریح کرد: دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف جهاددانشگاهی استان اردبیل از دفاتر فعال این بانک در کشور است که توانسته از سال ۱۳۸۷ تاکنون یک هزار نمونه خون بند ناف را از استان اردبیل با رعایت استانداردها و ارائه خدمات مناسب، جمع آوری و در بانک خون خصوصی ذخیره سازی کند.

  مدیرعامل شرکت بن یاخته های رویان عملکرد این دفتر را مناسب دانست و افزود: با توجه به ظرفیت بالای اردبیل می توان میزان ذخیره سازی سلول های بنیادی را در این استان افزایش داد.

  ضرابی گفت: سلول های بنیادی خون بند ناف نوزادان ظرفیت درمان بیش از ۸۰ بیماری بویژه بیماری های خونی و غیرخونی از جمله تالاسمی، سرطان های خون، نقص سیستم ایمنی و کم خونی های مادرزادی را دارد.

  وی مدت زمان نگهداری سلول های بنیادی خون بند ناف را بیش از ۲۵ سال ذکر کرد و افزود: با انجام کارآزمایی های بالینی، توسعه محصولات و ارائه خدمات در حوزه ذخیره سازی سلول های بنیادی می توان صادرات محصولات سلولی را گسترش داد و باعث ارزآوری به کشور شد.

  مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به انجام تحقیقات برای بهره مندی از ضمائم زایمانی از جمله بافت بندناف، پرده آمنیوتیک و مایع آمنیوتیک جنینی در درمان بیماری ها تشریح کرد: پرده آمنیوتیک به عنوان پانسمان برای سوختگی یا زخم های دیابتی و مایع جنینی نیز به عنوان درمانی برای صدمات غضروفی مورد استفاده قرار می گیرد.

  او افزود: در پی شیوع بیماری کرونا، پژوهشگاه رویان اقدام به تحقیقات و سلول تراپی با استفاده از سلول های بنیادی کرد که دستاوردهای دانش سلول های بنیادی خون بند ناف در فاز اول تحقیقات نشان داد که این امر در تعدیل سیستم ایمنی بدن و ترمیم آسیب های این بیماری منحوس موثر است.