در حال بارگذاری ...
 • طرح هادی در ۳۹ روستای سلماس اجرایی شد

  سرپرست بنیاد مسکن سلماس گفت: طرح هادی روستایی تاکنون در ۳۹ روستای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان با ۲۵ درصد پوشش اجرایی شده است.

  سجاد پیرمراغه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: از این تعداد روستایی که طرح هادی اجرا شده ۶ روستا در بخش کوهسار و باقی در بخش مرکزی قرار دارند.

  وی تاکید کرد: در حال حاضر از ۱۵۳ روستای این شهرستان، ۱۳۶ روستا با پوشش ۸۹ درصدی دارای طرح هادی است.

  سرپرست بنیاد مسکن سلماس گفت: ۹۵ هزار و ۱۰۶ نفر جمعیت روستایی در این شهرستان وجود دارد که ۶۰ درصد این جمعیت از طرح های هادی بهره مند هستند.

  پیرمراغه ادامه داد: طرح هادی روستایی از جمله اقدامات موثر دولت در توسعه و عمران زیربنایی روستاها و کاهش مهاجرت به شهرهاست و باید مورد توجه قرار گیرد.

  وی اضافه کرد: اجرای سنگ فرش و آسفالت، احداث پیاده راه و اصلاح شبکه معابر از اقداماتی است که در قالب طرح هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار انجام می شود.

  وی اظهار داشت: طرح هادی روستایی برای ساماندهی و اصلاح بافت موجود، نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از جمله مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، ساماندهی تاسیسات، تجهیزات عمومی روستایی اجرا می شود.

   سرپرست بنیاد مسکن سلماس بیان کرد: اصلاح و بازگشایی معابر، جدول گذاری، آسفالت و سنگ فرش معابر، ساماندهی فضای سبز و ایجاد محل بازی کودکان از دیگر اهداف اجرای طرح هادی است.

  شهرستان سلماس با ۱۵۳ روستا در ۲ بخش مرکزی و کوهسار در شمال آذربایجان غربی واقع شده است.

  ۲ هزار و ۷۲۵ روستای دارای سکنه در آذربایجان غربی وجود دارد که ۲ هزار و ۲۰۰ روستا از این تعداد دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار بوده و نقشه طرح هادی در همه این روستاها اجرا شده است؛ طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می گیرد.

  پایه چنین طرح هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ هجری شمسی و تحت عنوان روان بخشی روستاها در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا گذاشته شد و در سال های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ هجری شمسی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پیگیری شد؛ تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف مورد نظر در این طرح هاست.